Texas Hold'em

 

Er bestaan tegenwoordig ontelbaar veel pokervarianten maar de bekendste en meest populaire is Texas Hold 'em No-Limit. Het doel van deze variant is om met de twee kaarten in de hand en de vijf kaarten die op tafel komen een zo'n hoog mogelijke combinatie te maken. Het is overigens ook toegestaan om slechts één van je eigen kaarten te gebruiken in combinatie met vier kaarten op tafel. In de onderstaande handleiding praten we je helemaal bij over de populairste pokervariant. We hebben onder andere aandacht voor de basisregels, handwaardes, pokertermen de geschiedenis en een stukje strategie. We sluiten af met een aantal handige tips.

 

Er is weinig bekend over de geschiedenis van Texas Hold'em. Volgens de Texaanse Senaat is het spel ontstaan in de vroege 20e eeuw in Robstown, Texas. Nadat het populair was geworden in Texas waaide het al snel over naar Las Vegas, waar poker legaal is sinds 1931. Degene die daar voor zorgde was Felton 'Corky' McCorquodale. In 1963 introduceerde Corky het spel in de California Club en al snel werd het spel gespeeld in onder andere de Golden Nugget. Door de invloed van Johnny Moss, Doyle Brunson, Puggy Pearson en Amarillo Slim werd Texas Hold'em enorm populair. Benny Binion, de eigenaar van het toenmalige Horseshoe casino, tegenwoordig Binion's Gambling Hall, zorgde er in 1970 dat er bij de eerst editie van zijn World Series of Poker direct Texas Hold'em werd gespeeld. Johnny Moss die het toernooi in 1970, 1971 en 1974 won werd later aan de Poker Hall of Fame toegevoegd.

 

Hoewel Texas Hold'em en een groot aantal andere varianten al sinds jaar en dag over de hele wereld worden gespeeld, volgde de grote doorbraak pas in 2003. Dit kwam allemaal door Chris Moneymaker die als recreant het $10,000 Main Event van de World Series of Poker in Las Vegas op zijn naam schreef. Moneymaker had zich via een kwalificatietoernooi, van iets meer dan $50 op PokerStars, geplaatst waarna hij het live tegen bekende toppers als Phil Ivey en Doyle Brunson mocht opnemen. Kort door de bocht werden de pro's door een amateur verslagen en naast de eeuwige roem ontving Chris Moneymaker $3,000,000 voor zijn geweldige prestatie.

 

Overwinning Chris Moneymaker zorgt voor Pokerboom

 

Naast de grote hoeveelheid aandacht vanuit de Amerikaanse media, doken ook de buitenlandse journalisten bovenop het verhaal. Chris Moneymaker werd werd binnen no-time de bekendste pokerspeler ter wereld en het bijzondere verhaal van de sympathieke recreant betekende het begin van de pokerboom, waarbij duizenden nieuwe spelers ineens het gevoel hadden dat ze de nieuwe "Chris Moneymaker" konden worden. In theorie is dat nog juist ook en dat is direct één van de sterke punten van poker. Hoe rijk je ook bent, als voetballer kun je niet zomaar tegen Lionel Messi voetballen want in principe speelt de Argentijn alleen maar wedstrijden met zijn club of land. In de pokerwereld is dat totaal anders, want als jij jezelf inkoopt dan heb je het recht om tegen iedereen te spelen en dat maakt dit spel ook zo uniek.

 

Hoe werkt Texas Hold'em No-Limit?

 

Texas Hold'em No Limit wordt gespeeld met 52 kaarten. Dit zijn de 2-3-4-5-6-7-8-9-T-J-Q-K-A van de suites, schoppen (spades), harten (hearts), ruiten (diamonds) en klaver (clubs). Het is mogelijk om het spel met zijn tweeën te spelen. Dit wordt ook wel heads-up poker genoemd. Een toernooi met één tafel, dat Sit & Go wordt genoemd, of een toernooi met meerdere tafels, dat Multi Table Tournament, wordt genoemd, eindigt meestal met een heads-up strijd tussen de laatste twee spelers die nog punten (chips) hebben. Hoewel het zelfs mogelijk is om heads-up toernooien of cash games te spelen, is het gebruikelijker om met meer dan twee spelers aan een potje poker te beginnen.

 

Big Blind & Small Blind

 

Bij iedere pokergame worden van te voren de inzetten bepaald. Bij elke ronde (hand) heb je twee spelers die een verplichte inzet moeten plaatsen. Dit zijn de small blind en de big blind. De small blind is meestal de helft van de big blind. Stel dat alle spelers met 10.000 punten aan een potje beginnen. Dan is het bijvoorbeeld mogelijk om met blinds van 50 en 100 te starten. Alle spelers hebben dan 100 keer de big blind als start stack. Bij toernooien is het zo dat de blinds na een bepaalde tijd omhoog gaan. Dit kan bijvoorbeeld 15 minuten zijn. In Las Vegas zijn er ook toernooien waar de blinds iedere 60, 90 of zelfs 120 minuten worden verhoogd. Als er in ronde 1 (level 1) met blinds van 50/100 wordt gespeeld dan is het normaal om in level 2 met blinds van 100/200 te spelen. 

 

De blinds worden door de spelers gezet voor de kaarten worden gedeeld. Een officiële pokertafel heeft vaak plek voor tien spelers plus een dealer. Toch is het zo dat er vaak met maximaal negen spelers wordt gespeeld plus dealer. Als de small blind en big blind de blinds hebben gezet begint de dealer met dealer. Hij doet dit door de small blind één kaart te geven, gevolgd door de big blind, enzovoort. De speler met de dealer button krijgt als laatst zijn eerste kaart. Daarna wordt hetzelfde rondje opnieuw gemaakt. De small blind krijgt als eerste zijn tweede kaart en de speler met de dealer button krijgt als laatste zijn tweede kaart. Als je thuis speelt, zonder vaste dealer, dan is de speler met de button de dealer. Na iedere gespeelde hand schuift de button een plekje op, met de klok mee.

 

Antes, Button Ante & Big Blind Ante

 

Een groot aantal jaar geleden werden antes in het pokerspel geïntroduceerd. Dit is een derde verplichte inzet die in het begin door iedere speler moest worden gedaan. Naast de big blind van 1.000 en de small blind van 500 was er dan voor iedereen ook nog een verplichte inzet van 100. Het voordeel van de ante is dat er meer geld in de pot zit waardoor spelers een hogere incentive krijgen om voor de pot te willen strijden. Ook kunnen spelers die erg behouden zijn en wachten op goede kaarten, dit minder lang doen, omdat ze door de ante sneller dood bloeden. De ante was een interessante toevoeging aan toernooipoker, maar helaas zat er ook een groot nadeel aan deze extra inzet. Omdat veel spelers slecht opletten kostte het te veel extra tijd om de dealer constant de antes van alle spelers te laten verzamelen. Daarom werd er al vrij snel gekozen voor een Button Ante. Hierbij werd de complete ante (extra big blind) door de speler op de button gezet. Hier zat ook weer een nadeel aan omdat je door het verloop van het spel niet iedere ronde een button hebt en dan de ante zou missen. Hierdoor werd er gekozen om er een Big Blind Ante van te maken. Je hebt namelijk iedere hand een big blind. Deze speler moest naast de gewone big blind ook nog een big blind ante zetten.

 

Er zijn tegenwoordig ook toernooien waar de blinds na een bepaald aantal handen worden verhoogd, maar in verreweg de meeste gevallen gaat het nog altijd op tijd.

 

Zo worden de posities aan een pokertafel genoemd

 

 

 

Voor de flop

 

Als de spelers hun kaarten hebben gekregen dan is de speler, die als eerste na de big blind komt, als eerste aan de beurt. Deze positie aan tafel wordt in het pokerspeler Under the Gun genoemd (UTG). Bij blinds van 50/100 heeft de eerste speler drie opties. Hij kan zijn kaarten weggooien (folden), de big blind betalen (callen) of verhogen (raisen). Bij optie 1 worden de kaarten dicht naar de dealer geschoven. Bij optie 2 moet de hoogte van de big blind worden betaald. Als dit niet gepast mogelijk is dan betaal je met een grotere waarde en de dealer zal dit wisselen als de actie is gesloten. Bij de derde optie, de raise, moet er bij blinds van 50/100, minimaal 200 worden gezet. Je kunt bij een big blind van 100 dus niet raisen naar 150, maar dit moet minimaal 200 zijn. Als er daarna nog een speler wil raisen moet er wederom minimaal 100 bij (totaal 300). Als de volgende speler naar 500 raist, is er dus 300 bijgekomen. De raise daarna moet dan naar 800 omdat er minimaal weer 300 bij moet.

 

blinds: 50/100 - raise naar 200 (+100), raise naar 300 (+100), raise naar 400 (+100)

blinds: 50/100 - raise naar 200 (+100), raise naar 500 (+300), raise naar 800 (+300), raise naar 1.100 (+300)

 

De flop


Als het inzetten is afgerond kunnen de eerste drie kaarten op tafel komen. De bovenste kaart op de deck doet niet mee, dit heet in het pokeren een "burn" oftewel brand kaart. De volgende stap is het omdraaien van drie kaarten, wat we de "flop" noemen. Nu is het tijd om in te schatten hoe goed de kaarten zijn die je in je hand hebt. Welke combinaties heb je al en welke combinatie zou je mogelijkerwijs kunnen maken met de twee kaarten die nog komen.

 

Actie op de flop


De speler die links van de dealer zit "small blind" mag nu eerst bepalen wat hij gaat doen. Zijn eerste mogelijkheid is "checken" en zijn tweede mogelijkheid is verhogen "bet". Als de small blind bet kunnen de andere spelers callen, raise of passen. Bij een call maak je het bedrag dus gelijk aan de inzet van de small blind. Bij een raise ga je over hem heen en bij een fold gooi je dus je kaarten weg. Dit gaat weer net zolang door tot de inzet van iedereen die nog steeds wilt spelen gelijk is.

 

De Turn


Het is nu tijd voor de vierde gemeenschappelijke kaart. De bovenste kaart van het deck wordt weer weggegooid en de kaart daarna noemen we de "turn". Nu volgt er weer een inzetronde waarbij de small blind weer eerst mag bepalen wat hij gaat doen.

 

De River


Na de turn volgt de vijfde en laatste gemeenschappelijke kaart ook wel de "river" genoemd. Na de river volgt de afsluitende inzetronde. Als de inzet van de spelers die nog steeds willen doorspelen gelijk is volgt er een "showdown". Als iedereen op de river gechecked heeft dan moet de eerste spelers links van de dealer als eerst zijn of haar kaarten openen. Als er in de afsluitende ronde door een speler een bet of raise gemaakt is dan is het zijn beurt om als eerste de kaarten open te leggen.

 

Showdown


De speler met de beste kaartcombinatie van vijf kaarten wint de ronde. Als je ziet dat je hebt verloren hoef je niet je kaarten te laten zien. Dit noemen we in het poker ook wel "muck". Als beide spelers een hand hebben die evenveel waard is dan wordt de pot verdeeld. Als de vijf kaarten op de tafel hoger zijn dan de combinatie die de overgebleven spelers in de hand hebben dan wordt de pot ook verdeeld.

 

Poker Rooms die Texas Hold'em aanbieden:

 

Speel je Texas Hold'em liever online? Dat is mogelijk maar je moet wel goed opletten dat je een website kiest met een vergunning in Nederland. Tot 1 oktober 2021 was het helemaal niet toegestaan om in ons land online om geld te pokeren. Door het wetsvoorstel "Kansspelen op Afstand (KOA)" is hier verandering in gekomen. In theorie is het dus mogelijk om op bijvoorbeeld PokerStarsPartyPoker888PokerUnibet Poker, of GGPoker te spelen, maar het is de verantwoordelijkheid van de speler om uit te zoeken of de aanbieder een vergunning heeft. Als je speelt op een illegale website dan is de kans groter dat je in de problemen komt tijdens het uitbetalen. Lees meer over de Online Casino's die een vergunning hebben in Nederland.

 

Texas Hold'em handwaardes (van hoog naar laag)

 

Handwaarde Combinatie Uitleg
 Royal Flush  ah kh qh jh 10h De aas, koning, vrouw, boer en de 10 van dezelfde suit. 
Straight Flush 10s 9s 8s 7s 6s Vijf opeenvolgende kaarten van dezelfde suit. 
Four of a kind/Quads ks kc kd kh 6s Vier dezelfde kaarten ongeacht de suit. 
Full House qs qc qd 10h 10s Drie dezelfde kaarten gecombineerd met twee dezelfde kaarten, ongeacht de suit. 
Flush ah 8h 6h 4h 2h Vijf willekeurige kaarten van dezelfde suit, ongeacht de volgorde.
Straight (straat) 6h 7h 8d 9d 10s Vijf opeenvolgende kaarten, ongeacht de suit.
Three of a kind 7h 7d 7s 5c as Drie dezelfde kaarten, ongeacht de suit.  
Two pair (Twee paar) 10s 10c 8s 8d ks Twee kaarten van één waarde, twee kaarten van een andere waarde en één kaart van een derde waarde. 
One pair (Eén Paar) 9s 9c 4s qd js Eén paar van dezelfde waarde.
High Card as jc qs 6d 3s Een hand die geen echte combinatie is. De hoogste kaart telt in dit geval. 

 

We hebben een speciale pagina gemaakt om de poker handen / handwaardes nog verder toe te lichten.

 

Poker Tips

 
1. Speel niet met geld dat je niet kunt verliezen
Voor veel spelers is poker een hobby maar het is ook een spel waarbij vaak om geld wordt gespeeld. Daar is niks mis mee, maar let wel op dat je alleen met geld speelt dat je kunt verliezen.

2. Tafelselectie 
Als je om geld gaat gaat pokeren dan is het verstandig om toernooien of cash games te zoeken waar jij bij de beste 30% van de spelers hoort en niet bij de minste 30% van de spelers. Het is onnodig om de strijd aan te gaan met veel spelers die beter zijn omdat daar op de lange termijn je winst niet vandaan gaat komen.

 

3. Let op positie!

Positie is erg belangrijk in poker. Als jij vier mensen voor je al een beslissing hebt zien maken, dan kun je makkelijker jouw eigen keuze maken.

 

4. Handselectie

Verdiep jezelf in handselectie want dit is het fundament van je pokerspel. Als je in te veel potten zit met de verkeerde handen dan ga je op de lange termijn veel chips en geld verliezen.

 

5. Wees niet resultaat georiënteerd.

Poker is een spelletje van de lange termijn. Als jij vaker de juiste beslissing maakt, die winstgevend is op de lange termijn, dan ga je vanzelf winnen. Azen verliezen 1 op de 5 keer van 22, dus als je met AA verliest dan mag je best even balen, maar bedenk goed dat dit niet heel bijzonder is. Focus je dus op de beslissingen die je maakt en niet op de afloop van een hand.

 

6. Blijf kalm, leer van je fouten, en raak niet op tilt
Je moet het spel ook leuk blijven vinden, en leren omgaan met bad-beats 

 

Meer Poker Tips? - Meer lezen over Poker Strategie?

 

Texas Hold'em termen

 

Blinds: Afkorting van "blind bets," dit zijn verplichte inzetten voordat de kaarten gedeeld worden. Bij Hold'em nemen de blinds de plaats in van de klassieke "ante."

Burn Card: De kaart die gesloten wordt gedeeld voordat een community kaart wordt gedeeld.

Button: Een bijnaam voor de speler die in de huidige hand als dealer fungeert of de naam van die de fysieke dealer gebruikt om de huidige dealer aan te duiden.

Check: Gelijkwaardig aan een call, maar dan zonder dat er reeds is ingezet. Wanneer er geen bet of raise heeft plaatsgevonden dan kan de volgende speler checken.

Fifth Street: Zie River.

Flop: De eerste drie community cards die gedeeld worden.

Fourth Street: Zie Turn.

Preflop: Alles wat er plaatsvindt voordat de flop wordt gedeeld wordt preflop genoemd.

River: De laatste community card die wordt gedeeld; staat ook bekend als fifth street.

Showdown: Wanneer spelers hun handen laten zien om te bepalen wie de pot wint.

Turn: De vierde community kaart die wordt gedeeld; ook wel bekend als fourth street.

 

Meer Poker Termen?
 

Legaal Online Pokeren? Maak dan een gratis account aan op "Pokeren.nl Online" platform!



Video's

Another DEEP RUN in the $25k Mixed High Roller! - 2026 WSOP VLOG Day 31

ONK Poker in Las Vegas - Vlog #1

Amateur Faces PRESSURE from Poker Pro | Big Game On Tour | S3 E3

GARRETT, ALAN KEATING AND BILL PERKINS PLAY HIGH STAKES! $100/200+ Cash Game | Lodge Live Stream

These Players Are All-In ALREADY | Big Game On Tour | S3 E2

Veelgestelde vragen

Dot Icon Moet poker altijd om geld gaan? Arrow right

Poker hoeft zeker niet altijd om geld te gaan. Met je vrienden kun je gewoon om chips spelen en online kun je bijvoorbeeld via het Pokeren.nl Online portaal spelen waarbij je dagelijks aan toernooien kunt meedoen waarbij niet om geld wordt gespeeld.

Dot Icon Hoeveel chips krijgt iedere speler? Arrow right

Bij een pokertoernooi beginnen spelers normaal gesproken met evenveel punten. Bij een Cash Game kun je zelf je inkoopbedrag bepalen. Wel is het vaak zo dat er gebruikt wordt gemaakt van een minimum en maximum bedrag zodat de verschillen bij de start van de tafel niet te groot zijn.

Dot Icon Online Pokeren? Arrow right

Er zijn een groot aantal websites waar je online kunt pokeren, maar je moet wel goed kijken of de aanbieder een vergunning heeft in Nederland. De grootste en bekendste sites hebben wij voor jullie bekeken en daar een uitgebreide Online Poker review over geschreven.

Dot Icon Hoe kan ik een betere speler worden? Arrow right

Er zijn veel mogelijkheden om een betere speler te worden. Zo kun je via Pokeren.nl met een Poker Studie beginnen. Je kunt dit alleen doen maar het is ook mogelijk om samen met andere spelers te studeren. Voor meer informatie kun je terecht op de Online Pokeren pagina. We hebben hier reviews geschreven over de bekendste online trainingssites.

Dot Icon Wat zijn de handwaardes bij Texas Hold'em? Arrow right

Van hoog naar laag: Royal Flush, Straight Flush, Four of a kind / Quads, Full House, Flush, Straight, Three of a kind, Two pair, One pair, High card.

Pokeren.nl Poker Series

 

Doe mee en win een plek in Team Pokeren.nl